رفع مشکل سرعت دانلود پکیجهای با دستور yum

msm

عضو حرفه ای
ناظر انجمن
شاید برای شما هم زیاد پیش اومده باشه زمان استفاده از دستور yum خصوصا برای update سیتم عامل مشکل انتخاب میرورهایی توسط yum رو دارید که سرعتشون به شدت پایینه معمولا داخل ایران از میرور های ترکیه انتخاب میشه که تا به الان که من تجربه کردم سرعت خیلی افتضاحی داره
حالا خیلی خوب میشد اگر میتونستیم به yum بگیم از میرور های کشور ترکیه استفاده نکنه

در این تاپیک بهتون آموزش میدم چیکار انجام بدید که دستور yum از میرور های دلخواه شما استفاده کنه یا از میرور هایی که نمیخواید استفاده نکنه .
بسیار خوب برای این موضوع لازمه شما اول بدونید که میخواید میرورهایی رو در نظر نگیره یا میخواید از یه میرور خاص استفاده کنه بعد اینکه تصمیمتون رو گرفتید :

1 - اگر قصد دارید فقط و فقط از یک میرور خاص استفاده بشه باید فایل /etc/yum.repos.d/CentOS-Base.repo ویرایش کنید و به جای mirrorlist رو کامنتش کنید و baseurl رو از کامنت در بیاریدو url میرور مورد نظرتون رو اضافه کنید
پ.ن: با توجه به اینکه قصد آموزش ما این مورد نیست و خودم هم پیشنهاد نمیدم از این روش استفاده کنید پس توضیح بیشتری نمیدیم

2 - اگر میخواهید برعکس شماره یک همچنان از لیست میرور ها استفاده بشه اما براش استثنا ایجاد کنید که مثلا از میرور X , N استفاده نکن یا فقط از میرور های X , N , ... استفاده کن از روش زیر استفاده کنید

فایل زیر رو با ویرایشگر دلخواهتون بازش کنید (پیشنهاد من nano)
کد:
/etc/yum/pluginconf.d/fastestmirror.conf
2-الف)
داخل این فایل که خیلی هم طویل نیست اگر میخواید از یکسری میرور که مد نظر شماست چشم پوشی بشه و ازشون استفاده نکنه عبارت زیر رو در خط آخر اضافه کنید
کد:
exclude=
روبروی علامت = میتونید میروری که میخواید ازش چشم پوشی بشه رو وارد کنید برای مثال میخواید از میرور های کشور ترکیه و روسیه و آمریکا استفاده نشود به این شکل وارد کنید
کد:
exclude=.tr,.ru,.us
حالا yum دیگه از میرور هایی که شامل tld .tr , .us , .ru هستند دانلود نمیکنه و از شر سرعت پایین این میرور ها خلاص میشید :)
طبق مثال بالا میتونید حتی url کامل میروری که میخواید ازش چشم پوشی کنه رو هم وار کنید .

2-ب) اگر میخواید فقط ار میرور دلخواه شما یا میرور کشور مدنظر شما دانلود انجام بشه کد زیر رو وارد کنید
کد:
include_only=
باز هم مثل مورد قبلی اینبار میرورهایی که میخواید ازشون استفاده کنید وارد کنید میتونید دقیقا آدرس url کامل رو بهش بدید یا فقط tld های مدنظرتون رو بهش بدید مثلا من میخوام فقط از میرور های بین المللی و آلمان ، انگلیس و هلند استفاده کنه پس از این کد استفاده میکنم
کد:
include_only=.com,.de,.uk,.nl
حالا از لیست میرورهایی استفاده میکنه که شامل tld های بالا باشن

توجه : هر دو کد رو کنار هم استفاده نکنید چون بی کاربرد میشه البته دلیلیم نداره هر دو با هم استفاده بشه چون مورد دوم include_only هست

بالا