نصب و راه اندازی OwnCloud در لینوکس

شروع موضوع توسط ruin3r ‏Mar 12, 2016 در انجمن لینوکس Linux

1. ruin3r

ruin3r مدیر کل انجمن عضو کادر مدیریت مدیر کل انجمن

سلام و عرض ادب خدمت کاربران عزیز ایران وب ادمین.
    طی این آموزش شمارو با نحوه نصب و راه اندازی سرویس OwnCloud در لینوکس آشنا خواهم نمود.
    سرویس OwnCloud یک سرویس متن باز مبتنی بر سیستم های رایانش ابری و یا cloud برای ذخیره سازی فایلهای شخصی و یا سازمانی شما می باشد که با توجه به ساختار و نوع رمز نگاری بر روی فایلهای شما این اطمینان را می دهد که فایل های شما به طور ایمن در محل سرور های ابری سرویس OwnCloud نگهداری خواهد شد و دیگر شما دقدقه از بین رفتن اطلاعاتتتان را ندارید.
    با توجه به توضیحات بالا آخرین نسخه از این سرویس در تاریخ March 08, 2016 ارائه شده است.

1) پیش نیاز های OwnCloud
    باید از قبل بر روی سرور / سیستم عامل ما LAMP ( PHP ,MySQL-Server ,Apache ,Linux ) نصب باشد.

2) افزودن repository های OwnCloud
    شما می توانید به راحتی با افزودن repository های OwnCloud آن را بر روی سیستم عامل های Ubuntu, CentOS, RHEL, Fedora, Mint, openSUSE & Debian نصب کنید.

دبیان 8
    کد:
    برای مشاهده محتوا شما بایستی ثبت نام کنید.
    اوبونتو
    کد:
    LinuxMint 17.1, 17.2, 17.3
    کد:
    CentOS 7
    کد:
    RHEL 7 یا ردهت نسخه 7
    کد:
    openSUSE
    کد:
    سرویس owncloud در مسیر /var/www/html/owncloud نصب شده و مسیر کانفیگ آن در زیر شاخه آپاچی در /etc/httpd/conf.d/owncloud.conf می باشد.

3) نصب و راه اندازی MySql/MariaDB
    برای عملکرد بهتر برنامه بنده به شما توصیه می کنم که تنها از دیتابیس های MySql/MariaDB استفاده کنید که در زیر روش راه اندازی آن به طور کامل موجود است.

کد:
    4) راه اندازی OwnCloud
    در مرور گر خود آدرس http://Your-IP/owncloud رو اجرا کنید و به جای Your-IP باید آی پی سرور خود را قرار دهید.سپس تصویر نصب و راه اندازی OwnCloud اجرا می شود که باید نم کاربری و رمز عبور ادمین رو به همراه اطلاعات دیتابیس که در مرحله قبل آن را پیکربندی کرده بودید را وارد کنید.

owncloud-9-on-linux-1.png
    پنجره پاپ آپ نمایش داده شده را ببندید تا شروع راه اندازی سرویس OwnCloud شما آغاز شود.

owncloud-9-on-linux-2.png
    با توجه به تصویر زیر مشاهده می کنید که آخرین نسخه OwnCloud بر روی سرور شما نصب می باشد.

owncloud-9-on-linux-3.png
    با توجه به آموزش فوق تمامی مدیران سرور ها می توانند برای نگه داری فایلهای کاربران خود به عنوان بک آپ از سرویس OwnCloud استفاده کنند و این اطمینان را به کاربران خود بدهند که فایلهای اونها به طور صحیح و سالم همیشه پابرجا خواهد بود و مشکلی نخواهند داشت.
    لطفا با اشتراک گذاری مطالب انجمن ایران وب ادمین ما را در هرچه بهتر شدن مطالب انجمن یاری نمایید.
    سوالی بود در همین تاپیک بپرسید بنده در خدمت شما خواهم بود.
    با تشکر

شاهین سالک توتونچی

amin و kasra7 از این پست تشکر کرده اند.
  2. kasra7

kasra7 عضو تایید شده کاربر انجمن

سلام
    من نسخه Owncloud8 رو بر روی Ubuntu14.04 نصب و راه اندازی کرده بودم .
    الان Owncloud9 را بر روی ubuntu16.04 نصب کرد اما بعد از اتمام کار وارد Owncloud نمیشه تا کار تنظیمات database و ادامه کار را انجام بدم و پیغام Not Found داده میشه.
    بررسی کردم دیدم اصلا فایل Owncloud.conf در site-available آپاچی ایجاد نشده این فایل را ایجاد کرم و لینک هم کردم اما باز Not Found میزنه.
    ممنون میشم بتونید من را راهنمایی کنید

3. ruin3r

سلام.
    یک بار دیگه نصب رو انجام بدید و مطمئن شوید که مراحل نصب به درستی انجام شده باشد و طی نصب خطایی داده نشده باشد.
    یک بار هم قبل از نصب سرور رو بروزرسانی کنید.

4. amin

amin عضو تایید شده کاربر انجمن

با تشکر از شما
    آیا از شیوه و نحوه کارکردش هم اطلاعاتی دارید؟
    اگر به عنوان سرور بک آپ استفاده شود: امنیت اطلاعات و پهنای باند سرور ما چه سرنوشتی پیدا می کند؟

5. ruin3r

سلام.
    بله به عنوان سیستم بک آپ هم می توانید استفاده کنید.
    در اکثر وبسایت های خارجی در این مورد بحث شده است به زودی در ادامه ی همین بحث این مورد رو هم قرار خواهم داد.
    منظور شمارو از امنیت اطلاعات متوجه نشدم.
    در رابطه با پهنای باند هم شما می توانید این سرویس رو در سروری که در شبکه داخلی سرور خودتان قرار دارد نصب کنید تا ترافیکی که صرف انتقال اطلاعات می شود به صورت local و یا محلی استفاده شود.

amin از این پست تشکر کرده است.

به اشتراک بگذارید

س