آمازون چه تاثیری بر اقتصاد آمریکا داشته است 1

siavash82ir

عضو تایید شده
کاربر انجمن
عضویت
20/4/17
ارسال ها
8
امتیاز
1
سن
41

وب‌ سایت آمازون Amazon هم یکی از منابعی است که بر اقتصاد آمریکا تاثیر جالب و شگفت‌ انگیزی داشته است. آمازون در واقع انقلابی در نحوه خرید مردم ایجاد کرد و نه تنها به طور مستقیم، بلکه به صورت غیرمستقیم هم بر آمار تورم، اشتغال‌ زایی و سرمایه‌ گذاری در اقتصاد آمریکا تاثیر گذاشت.

اقتصاد آمریکا یکی از بزرگ‌ ترین اقتصادهای جهان به شمار می‌ رود و به دلیل دارا بودن حجم بالایی از صادرات، واردات و سرمایه‌ گذاری‌های مختلف، نقش مهمی در اقتصاد جهانی ایفا می‌کند.

نخستین قدم آمازون برای داشتن نقشی موثر در اقتصاد آمریکا، فروش کتاب بود. آمازون در ابتدا با فروش کتاب مسیر خود را آغاز کرد. امروزه هم همه مردم دنیا می‌ توانند تمام کتاب‌های مورد علاقه خود و بهترین کتاب‌های دنیا را در آمازون بیابند و آن را به صورت آنلاین و با استفاده از کارت‌ های بانکی بین‌المللی معتبری همچون ویزا کارت یا مستر کارت خرید کنند.

فروش الکترونیکی آمازون در آمریکا، تا کنون پیشرفت بسیاری کرده است؛ تا آنجا که فروش الکترونیکی کالا از خرده فروشی‌های عمومی در آمازون، از ۲ درصد در سال ۲۰۰۶ به بیش از ۶۰ درصد در سال ۲۰۱۶ رسیده است. به طور کلی، این سبک از فروش در آمازون، طی ۱۰ سال گذشته از ۷ درصد تا بیش از ۶۶ درصد رشد داشته است.


تاثیر آمازون بر اقتصاد آمریکا

آمار آمازون در زمینه فروش از خرده‌ فروشی‌های عمومی، می‌ تواند نشان‌ دهنده تاثیر جدی آمازون بر فروش بیش‌ تر و در نتیجه، افزایش تولید ناخالص داخلی در اقتصاد آمریکا باشد. با توجه به این که تا کنون در این مسیر، آمازون هزینه مصرفی بالایی در مقایسه با آمار افزایشی فروش کالا نداشته است، بنابراین تاثیر آن بر تولید ناخالص آمریکا عمیق‌ تر می‌ شود.آمازون با فروش آنلاین کالای خرده‌ فروش‌ها، باعث کاهش تعداد خرده‌ فروش‌های سنتی شده و هزینه‌های تحمیل شده‌ای را که به دلیل فروش سنتی بر شرکت‌های بزرگ تحمیل می‌ شد، کاهش داده است. همین امر باعث کاهش قیمت تمام شده کالای بسیاری از کمپانی‌ها می‌ شود و در عین حال، سود کمپانی‌ها هم کاهش پیدا نمی‌ کند.سیستم فروش آمازون باعث افزایش رقابت و کاهش قیمت‌ها در اقتصاد آمریکا می‌ شود و در نتیجه، توانایی شرکت‌های تولید کننده را برای افزایش قیمت‌ های نهایی محدود می‌کند. همچنین این سبک فروش، منحنی فلیپس را در زمینه اقتصاد مختل می‌ کند. براساس منحنی فیلیپس در عملکرد اقتصادی، با کاهش میزان بیکاری، میزان دستمزدهای کاری افزایش می‌ یابد و در نتیجه میان بیکاری و تورم رابطه معکوس وجود دارد.‌چندی پیش چارلز ایوانس، رییس بانک فدرال رزرو شیکاگو، در این خصوص اظهار نظر و عنوان کرد:

مدل‌ های تجاری در حال تغییر بوده، فناوری نقش موفقی در این تغییر داشته و حاشیه امن بسیاری از بازیگران اقتصاد آمریکا را بر هم زده است. شرکت‌ های بزرگ می‌توانند زیر سایه فناوری از تورم دور بمانند.

تاثیر مثبت آمازون بر اشتغال‌زایی

آمازون در گزارش سالانه اخیر خود، اعلام کرد که ۳۴۱ هزار و ۴۰۰ نفر به طور مستقیم در این شرکت مشغول به کار هستند. این تعداد شامل تمام کسانی می‌ شود که به کارهای تمام وقت یا پاره وقت در این شرکت مشغول هستند. هر چند که تعداد کارکنان این شرکت در مقایسه با دو میلیون و سیصد هزار نفری که در شرکت فروشگاه‌های وال مارت استخدام شده‌اند، بسیار کم به حساب می‌ آید، اما آمازون به طور غیرمستقیم هم باعث اشتغال‌ زایی برای افراد بسیار دیگری در خارج از شرکت خود شده است.

از سویی دیگر، شرکت آمازون باعث از دست رفتن اشتغال برخی خرده‌ فروشی‌ها هم شده است و شاید در نگاه نخست، این امر به ضرر اقتصاد آمریکا باشد؛ اما با زاویه دید وسیع‌تر، می‌توان پی برد که آمازون با ایجاد نوآوری‌ها و تکنولوژی‌ های جدید خود، زیرساخت‌ ها و تدارکاتی را ایجاد کرده است، که مردم بسیاری می‌توانند از طریق آن‌ها، کسب و کارهای کوچک و سودآوری برای خود راه‌اندازی کنند. این شرکت در اوایل سال ۲۰۱۷ اعلام کرد که در سال ۲۰۱۶، بیش از ۱۰۰ هزار کارآفرین، با استفاده از وب‌ سایت آمازون توانستند به فروش بیش از ۱۰۰ هزار دلار دست یابند.

افزایش کسب و کارهای کوچک در اقتصاد آمریکا، باعث افزایش ایجاد شغل و درآمد خواهد شد. آمازون اعلام کرده است که به دلیل ایجاد بازاری آزاد برای کارآفرینان کسب و کارهای کوچک و نوپا، حدود ۶۰۰ هزار شغل در خارج از شرکت خود ایجاد کرده است.

در این قسمت از مقاله، با تاثیر وب‌ سایت آمازون بر تورم و اشتغال در اقتصاد آمریکا بیش‌تر آشنا شدیم. در قسمت بعدی مقاله به تاثیرات این وب‌ سایت خرید و فروش آنلاین جهانی، بر سیستم مالیات و سرمایه‌ گذاری در اقتصاد آمریکا خواهیم پرداخت.
 
بالا