farid

مدیر کل انجمن
عضو کادر مدیریت
مدیر کل انجمن
وب سایت
faraso.org
سلام
فرض کنید شما یک فولدر 100 گیگ را در درایوی از هارد کپی کرده اید و درایو دوم بعنوانی بکاپی از داریو اول
می باشد و هفته ای یکبار باید این بکاپ گیری انجام شود، مسلما کپی چنین حجمی از داده فشار بسیاری بر روی منابع سیستم عامل از جمله سی پیو و رم خواهد داشت و همچنین هارد شما را بسیار درگیر خواهد کرد و از همه مهمتر
موجب از بین رفتن زمان گران بهای ما خواهد شد! لذا نیاز به برنامه یا دستوری خواهید داشت که فقط تغییرات ایجاد شده
در درایو اول را کپی کند زیرا که بسیاری از محتویات پیش از این کپی شده است و معمولا تغییرات در طی یک هفته بیش از 20 درصد کل داده ها نخواهد بود در نتیجه اگر چنین برنامه یا دستوری داشته باشید می توانید این کار را حداقل تا 5 برابر سریعتر انجام دهید.
احتمالا با دستور rsync در لینوکس آشنایی داشته باشید این دستور برای کپی کردن بین یک مبدا و مقصد
بصورتیکه فقط تغییرات بین این دو کپی شوند به کار می رود. حال در ویندوز نیز دستور مشابه ای از زمان windows 2003 ایجاد شده است با نام Robocopy یا همان Robust File Copy این دستور دارای آپشن های پیشرفته ای برای انجام چنین عملیاتی کپی کردن می باشد.
برای انجام کپی نظیر آنچه پیش از این توضیح داده شد می توانید از دستور زیر در ویندوز استفاده کنید:
کد:
robocopy "C:\folder01" "D:\folder02"  /W:3 /R:3 /E /ZB /X /PURGE /COPYALL /TEE /LOG:D:\copylog.log
معنی آپشن ها بصورت زیر می باشد:
کد:
/E
کپی کردن ساب فولدر ها شامل فولدر های خالی

/ZB
استفاده از مد شروع مجدد و در صورت عدم دسترسی استفاده از مد پشتیبان

/COPYAL
کپی کردن اطلاعات متا داده فایل ها

/PURGE
حذف فایل ها و فولدر هایی که دیگر در مسیر مبدا وجود ندارند

/X
گزارش دهی در مورد تمامی فایل ها حتی آنهایی که انتخاب نشده اند

/TEE
نمایش خروجی در کنسول ویندوز

/LOG:file
لاگ کردن خروجی در فایل

برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه کنید

mahi

عضو تایید شده
کاربر انجمن
با سلام من این دستور رو امتحان کردم ولی 1 مشکلی هست بعد از اجرا فلدر مقصد رو 1 مرتبه نشون میده و بعد کل فلدر هیدن میشه که با آن هاید کردن هم به پاسخ نمیرسم

farid

مدیر کل انجمن
عضو کادر مدیریت
مدیر کل انجمن
وب سایت
faraso.org
با سلام من این دستور رو امتحان کردم ولی 1 مشکلی هست بعد از اجرا فلدر مقصد رو 1 مرتبه نشون میده و بعد کل فلدر هیدن میشه که با آن هاید کردن هم به پاسخ نمیرسم
احتمالا کپی را ناقص انجام میده
دقیقا از چه دستوری با چه آپشن هایی استفاده می کنید؟

بالا