تنظیم vlan در سوییچ های Brocade

شروع موضوع توسط farshid ‏Nov 15, 2016 در انجمن شبکه

 1. farshid

  farshid مدیر کل انجمن عضو کادر مدیریت مدیر کل انجمن

  سلام

  سوییچ های Brocade از دیگر سوییچ های پر استفاده دنیای اینترنت می باشند که قابل پشتیبانی PPS/BPS بسیار بالاتری را از سوییچ های لایه 3 سیسکو (مدل های رایج) دارد.

  امروز آموزش تنظیم VLAN در سوییچ Brocade را می خواهیم توضیح دهیم. در سوییچ های سیسکو تنظیم VLAN به این صورت می باشد که شما یک interface vlan تعریف می کنید و ایپی خود را بر روی آن interface vlan تنظیم می کنید سپس مورد نظر را access vlan فوق می کنید. ولی در سوییچ های Brocade این موضوع کاملا متفاوت هست و شما ابتدا بایستی پورت مورد نظر را عضو vlan کنید بعد با ساخت interface ve آیپی را بر روی آن تنظیم کنید.

  پس با توضیحی کوتاه به این صورت می باشد که در سیسکو vlan را به پورت تخصیص می دهیم ولی در Brocade پورت را به vlan تخصیص می دهیم.

  برای اینکار ابتدا وارد محیط دستور Brocade خود شوید و به محیط terminal با دستور configure terminal وارد شوید.

  برای ساخت VLAN دستورهای زیر را اجرا کنید :
  کد:
  برای مشاهده محتوا شما بایستی ثبت نام کنید.
  در دستور فوق ما به سوییچ خود این عملیات را توضیح داده ایم که در VLAN 3000 پورت شماره 4 سوییچ عضو می باشد و VLAN TAG بر روی آن اعمال نشود. و برای آن تعریف کرده ایم که از interface ve 3000 جهت تعیین آیپی خود استفاده کند.

  نکته: عدد 3000 را در متن فوق می توانید با شماره vlan خود تغییر بدهید و یا برای interface ve خود می توانید هر عددی مشخص کنید ولی عموما در این نوع سوییچ ها شماره vlan با شماره interface ve یکسان می باشد تا در مواقع مشکل ، حل مشکل آسانتر و قابل فهم تر باشد.

  نکته: در صورتی که VLAN TAG را می خواهید بر روی vlan اعمال کنید کافیست که به جای دستور untagged از tagged استفاده کنید تا پکت های شما با استاندارد 802.1Q تگ شوند.

  سپس برای تنظیم آیپی بر روی vlan خود دستور های زیر را اجرا می کنیم :
  کد:
  برای مشاهده محتوا شما بایستی ثبت نام کنید.
  و تمام. vlan شما تنظیم شده است.

  با تشکر
   

به اشتراک بگذارید

س